Temel, Subasman

subasman dekoratif uygulama01Şahin İnşaat Tadilat İşleri, bünyesinde subasman, temel, kalıp, kaba inşaat hizmetlerini vermektedir. Arazi üzerine yapılması planlanan yapının, arazi koşullarına, resmi yönetmeliklere, ihtiyaçlara ve olanaklara göre projlendirmesi yapılarak, subasman , temel, kaba inşaat veya anahtar teslim inşaat olarak iş teslimi yapılmaktadır.

Şahin İnşaat , edindiği tüm,  tecrübe, bilgi birikimi ve imkanlarını tadilat hizmetlerinde de sunmaktadır.

Şahin İnşaat İnşaat hakkında daha detaylı bilgiyi Komple Tadilat bölümünde ve Anahtar Teslim İnşaat bölümünde bulabilirsiniz.

Şahin İnşaat İşleri, temel, subasman, kalıp, kaba inşaat, sıva ve/veya ince inşaat ihtiyaçlarının tamamında veya yapının hizmetlerimize ihtiyaç duyulan herhangibir bölümünde, Şahin İnşaat işleri, tüm gereksinimleri karşılayarak, piyasaya hizmet vermektedir.

İhtiyaçların belirlenmesi, fiyatlandırılması, zamanlama ve planlama için bizimle iletişim kurabilir, mesaj atabilir veya iletişim kurulmasını talep edebilirsiniz.

Saygılarımızla

residential home foundation repair

Subasman nedir?

 1. Su Basman Kotu
Binanın oturduğu tabii zeminden itibaren zemin kata kadar olan şakuli mesafedir. Su basman kotu parselin cephe aldığı yolun trotuar üst kotuna göre (kırmızı kot) belirlenir. Belediyenin su basman seviyesindeki yetkililerce yerinde tespit edilir.

2. Su Basman Kotu
Türkçemize yapı eteği olarak çevrilen ama bu çevirisi kullanılmayan- fransızca’dan geçme kelime. fransızca yazılışı soubassement olup, sous=alt ve bassement=zemin sözcüklerinin ulanmasıyla elde edilmiş olma ihtimalini hafife almamak gerekir. nitekim subasman da yapıda zemin kotunun (sıfır kotu, giriş kotu) altında kalan, ama toprağa gömülü olmayan bölümü ifade eder. bu bölüm yapının üzerine oturtulmuş olduğu bir döşeme, bir kaide olabileceği gibi, basitçe, bodrum katının yüzeyde kalan kısmı da olabilir.

binanın zemin kotunu doğal zeminden daha yükseğe yapmaktaki amaç, yapıyı doğal etkilerden, nemden, sudan vs korumaktır. her binada illa subasman bulunması gerekmez, arazi koşullarının gerektirdiği durumlarda subasman yapılır.

carriage3 fsSubasman kalınlığı ne olmalı?

Subasman kalınlığı bulunduğunuz bölgenin yağış durumuna ve su yükselti riskine göre belirlenir. En yaygın kullanılan subasman yüksekliği 50-80 cm arasında olanlardır.

Subasman kalıbı nasıl hazırlanır?

Subasman kalıbı, dökülecek beton yüksekliğinden 20 cm daha yüksek hazırlanır.Bu 20 cmlik yükseklik üst tsviye iplerinin ve klavuzlarının kullanımı içindir. Kalıp ahşap olabileceği gibi, çelik veya plywood da olabilir. Önemli olan kalıbın mesnetlerinin sağlam yapılmasıdır,

Subasman kalıbında demir olmalı mı?

Evet olmalı. Tek katlı yapılarda çok fazla yük olmasa bile, rötre çatlaklarının önlenmesi, betonda çok az olan çekme dayanımı zaafının karşılanabilmesi için hazır çelik uygulaması yapılır. Hasır çelikler üst ve alta olmak üzere iki kat atılır. Aralarına ise, sehpa tabir edilen ve adına benzer bir işleve sahip olan demirler atılır.

Subasman betonu nasıl dökülür?temel subasman perdeleri

Subasman betonu dökme işlemi, kalıp hazırlandıktan sonra gerçekleşir. Kalıp hazırlandıktan sonra yağlanmalıdır. Yağlama sebebi ise, döküm sonrası kalıp sökümünün kolay olması içindir.Mesnetler kontrol edilir ve beton hacmi hesaplanır.

Beton hacmi = kalıp eni x kalıp boyu x subasman yüksekliği

formülünden dikdörtgenler prizması olan şekiller için hesaplanablir. Bu hacim aynı zamanda bize sipariş edeceğimiz hazır beton miktarını da verecektir. Beton hacmi kadar beton sipariş ediniz ve yeriniz uygunsa doğrudan mikserden, yeriniz uygun değilse, pompa yardımı ile dökünüz. Döküm işlemi süresince, bir kişi uzun çizmeler giyerek betonun içine girer ve beton yüzeyini prizini almadan önce düzgün bir şekilde tesviye eder.

Betonunuz prizini aldıktan sonra subasmanınız kullanıma hazırdır. Elbette subasman dökülmeden önce , pis su gideri, temiz su girişi veya elektrik tesisatı çıkışları gibi altyapı bağlantıları bu eleman içinden verilecekse, bunların bağlantı kanallarını geçirmeyi unutmayın. Sonradan kırıp yapmak herzaman baştan yapmaktan daha pahalı ve zordur.