Son yıllarda, yapılarda doğal taş kullanımı giderek artmaktadır.ev dogal tas dekorasyonDoğal taş; mimarlar, iç mimarlar ve dekoratörler için önemli bir yapı malzemesi olarak değerlendirilmektedir.
Yapay – fabrikasyon malzemelerin kullanılmasının hoş olmayan sonuçlarını yaşamış toplumların, doğal olana ilgisini giderek artırmaktadır.
Çünkü doğal taş,

uygulandığı mekanları ferahlatır ve yarattığı ışık oyunları ile ortamın havasını değiştirir.
Doğal taş nefes alan bir malzemedir.
Yapay malzemeler gibi monoton tekrarları yoktur . İnsan ; bunu farkına varmadan hisseder.
Doğal fileli taşlar inceltilmiş olduğu için binaya getireceği yük azaltılmıştır.

Split face mosaics olarak ta isimlendirilen bu ürün ülkemizde patlatma mermer olarak bilinmektedir.
İç ve dış cephe kaplamasında kullanılan doğal, dekoratif ve  modern bir üründür.

ic mekan tas uygulamaKüçük ölçülerdeki  ( 1 cm – 2.5 cm – 5cm ) yani mozaik boyutlarında taşlar file üzerine yapıştırılarak, 30×30 cm birbirine kilitlenecek tabletler halinde üretilir.
Patlatma mermer için kullandığımız bu taşlar ( traverten-mermer-diğer doğal taşlar ) filelere yapıştırılmadan önce küçük ebatlara indirilmiş, doğal yüzeyleri görülebilmesi için özel olarak kırılmıştır. İstendiğinde bu taşlar tamburda eskitilerek, yüzeyi dere taşları gibi daha yumuşak ve pürüzsüz bir şekle sokulabilir.
Taşlar filelere yapıştırılmış olduğu için, her türlü yüzeye uygulama kolaylığı sağlayacak esnekliğe kavuşturulmuştur.

Dizgi aşamasında sadece el işçiliği ile üretilir.
Ülkemizde daha büyük boyutlu taşlarla ( traverten-andezit çarpma) , binaların su basmanı seviyesinin kaplanması ya da dış cephelerde dekoratif çizgiler için kullanılması, yıllardır uygulanan bir durum olsa da , mozaik boyutlarının dış ve iç dekorasyonda kullanılması yeni uygulamalardır.

Fileli doğal taşlar profesyonel olmayan kişilerin dahi uygulayabileceği bir yapı malzemesi durumunda bir üründür. Özelliği olan ya da özel olması istenen tüm duvarlarızı kaplayabileceğiniz doğal bir malzemedir.
Hatta, kendi tasarımlarınızla, duvarlarınızdaki küçük boş alanlarda; ayna, mumluk, ya da fotoğraf çerçeveliği gibi dekoratif bir köşe oluşturabilirsiniz. Şu zamanlarda plazma televizyonu arkası  ve şömine dekorasyonu ve kaplamasında sıkça tercih edilmektedir.kafe uygulama traverten

İnsan oğlunun varoluşundan bu yana rengi,deseni ve dayanıklılığıyla vazgeçilmeyen bir yapı malzemesi olan doğal taş, mimariden sanata birçok kullanım alanında yeğlenen malzeme olmuştur.
Geçmiş çağlardan günümüze dek, doğal taş heykelcilikten saray mimarisine, anfitiyatrolardan piramitlere kadar bir çok yapıda süsleyici ve taşıyıcı olarak kullanıla gelmiştir.
Günümüzde ise teknolojinin gelişmesine bağlı olarak, binaların dış cephesinden mutfak ve bonyo tezgahlarına, villalardan havuz kenarlarına kadar geniş bir kullanım alanı bulmuş, ahşap, cam ve metal gibi diğer yapı malzemelerine uyumuyla iç ve dış dekorasyonun değişmez bir parçası haline gelmiştir.

mine kaplama tasDoğal Taşlar, oluşumları milyonlarca yıl süren ve dünyanın geçirdiği tüm evreleri bünyesinde toplayan bu doğal yapı malzemesini ülkemizde ve dünyanın dört bir yanından tüm estetik ve güzelliği ile yaşadığınız mekanlara taşıyor